Tag Archives: $70 challenge

$70 Challenge, Update 4.

We’re wayyyy over in the last week!  Current spending today ( Tuesday; the 4 weeks finishes up this Sunday) is -$12.80.  We think we’ve got all of this weeks groceries other than bread so should only spend another $5 max. this week, unless we decide to do a fruit shop visit.

Why are we so over?  Specials!  And stocking up.  We’ve always bought groceries from the big supermarkets when they are on significant specials, e.g half price. We’ve got yogurt sachets and Salmon within the last week.   The Salmon was $15.50 at Coles for a bag of 6 frozen pieces (half price).  As we enjoy Salmon occasionally we snapped up a bag. I mentioned the yogurt sachets in the last post.

Today we bought lots of meat at Aldi.  1 kg Beef Mince, approx 1 kg rump, about 800g of Casserole Beef and Beef Sausages.  This is 12 meals for 2! This meat cost us approx $41 making it approx $3.40 per meal of meat ($1.70 per person).  This is over 2 weeks of beef for us, so the spending today takes us well into the next week.

As I said, we’ve always stocked up on groceries when we see specials.  I know for many this is simply not possible as their budget is so rigid.  We also have a lot of shops close to us (most within walking distance) so we can also easily go out whenever we want something rather than having to pay more to avoid going out more (which can be costly if you are using public transport).

Where could I do better?

Planning!  This is a great time of year to not spend additional money (I hate when not spending money is referred to as saving money) but a shocking time to try and implement new organisation.  In fact my current organisation is a bit out the window with getting orders out and trying to wrap up work (it’s impossible!) Ideally I should be sitting down Sunday afternoon and planning the weeks meals around my schedule as well as making sure my week is nutritionally balanced.

Incorporating more beans, lentils and chickpeas etc into my meals.  Nutritionally I should be doing this but I’m only really just starting to eat these foods and I’m still learning how and where I can use them.  I don’t love beans so figuring out how to disguise them is what I’m working on 😉

I can’t say we buy much junk food at all.  I was gifted chocolate for my Birthday which is still in the cupboard and we don’t often buy biscuits or chips.  When we do it’s a good special or a special occasion.  I sometimes pick up shortbread from Aldi (they’re $1.70) but as I go in to shops with a clear shopping list I don’t often vary from it and when I do it’ll be cheese or chocolate (headache makers!)

Knowing I’m doing this food challenge has really stopped me buying impulse items and I think it has really impacted both of us in so far as we’ve made changes to the quality of food we eat-FOR THE BETTER! We make sure we’re eating nutritious food as there is no point spending money on rubbish foods!

I’m keen to continue with the $70 challenge again after this 4 weeks is up but not straight away-first thing in the new year. Let’s get that pesky Xmas out of the way first.

 

$70 challenge, update 3

We’ve currently got only $30.44 left for this week and quite a few items on the shopping list that we’ll probably need before the end of the week.  And it’s only tuesday! The reason for the $40 spend… I was given a yogurt maker by my sister for my birthday and Woolworths had the yogurt powder sachets at 2 for $7 so we spent $14 on those yesterday.  This is 4-6 weeks worth of yogurt so we’re ahead on that.

We’ve been eating a lot of salad sandwiches lately which was something we started a couple of weeks before the $70 challenge.  Andrew worked out that we are eating about $1.70 worth of sandwich for each one we have (so $3.40 per day out of the $10 per day budget).  We usually have wholemeal bread, although pictured here is white bread (The One by Tip Top).  Our sandwiches have lettuce, carrot, sprouts (we sprout our own in a sprouter using an approx. $4 bag of mung beans, this probably makes each lot of sprouts 5 cents), beetroot (I pickle my own, here), tomato, cucumber, mushrooms, capsicum, celery, cheese and ham.  Andrew prepared the salad and makes 2 days worth at a time.

dsc_0046

I mentioned the hot chook, $8, we picked up last week which served us for 3 meals, 2 lots of sandwiches and a chicken soup.  These chooks go a long way and I have to say that each serve we had was more than enough.

Chicken soup recipe
*Chicken from a hot chook, make sure the bits of chicken are chunky
*2 chicken stock cubes OR 1 chicken and 1 vegetable
*some mixed veg.  I used carrot and sweet potato and frozen peas and corn
*Noodles (whatever you want, I used 2 minute style noodles)

Boil your hard veges in the stock, about 1 litre of water with the cubes.  They should be tender after about 30 mins.  Add the peas and corn.  Add the chicken and cook for about 5-10 minutes which enough to heat it through.  Add the noodles and cook til they’re done.
Super easy and damn tasty!  This whole meal would have been about $4 in total.

The thing I am thinking about at the moment is that it is really essential to spend time planning meals as well as thinking about what foods you need to make sure you eat to get the correct nutritional requirements.  I feel that if we were more on top of the planning part of it we’d be able to spend at least a little less.